Jak otrzymać dofinansowanie na Edukację Ekologiczną?

W celu zwiększenia świadomości ekologicznej oraz zachęcenia społeczeństwa do zaangażowania się w ochronę środowiska, odbywa się wiele inicjatyw i programów mających na celu edukację i mobilizację społeczną.

Oprócz programów finansowanych przez unię europejską i środki krajowe jakim jest m.in. Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej przygotowany przez NFOŚiGW możemy znaleźć wiele innych możliwości pozyskania środków na edukację ekologiczną. Wiele firm prowadzi kampanie edukacyjne o tematyce ekologii w ramach swojej strategii firmy i koncepcji CSR (społeczna odpowiedzialność biznesu), aby wywiązać się z Unijnej Dyrektywy obowiązkowego raportu ESG, która weszła już w 2024 roku. Czytaj więcej o Dyrektywie CSRD

Możliwości pozyskania środków finansowych na edukację ekologiczną jest naprawdę wiele. Takie programy organizowane są często przez przedsiębiorstwa z branży energetycznej, banki czy międzynarodowe firmy. Przykładem może być trwający aktualnie programTu mieszkam, tu zmieniam EKO organizowany przez fundację Santander czy cyklicznie powtarzający się program Zielone Laboratoria TAURONA

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wdraża aktualnie Program Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027. Programy mogą się różnić w zależności od województwa. Poszczególne warunki udziału w projekcie różnią się w zależności od województwa. Warunki można znaleźć między innymi na stronach poszczególnych ośrodków Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW). Środki finansowe na wyposażenie pracowni w szkołach są przyznawane także przez konkretne gminy. Warto sprawdzać aktualne programy na oficjalnych stronach miast i gmin.

Kto może starać się dofinansowanie na Edukacje Ekologiczną?

O dofinansowania na Edukację Ekologiczną mogą starać się organizacje takie jak fundacje, stowarzyszenia, szkoły, przedszkola. Wnioski osób indywidualnych oraz podmiotów komercyjnych nie są rozpatrywane. Zasady mogą różnić się w zależności od województwa lub od podmiotu organizującego dany program. Programy WFOŚiGW dla poszczególnych województw możecie Państwo znaleźć poniżej.

Aktualnie trwa także program, który ma na celu rozwój i usprawnianie zarządzania obszarami chronionymi, w którym brać udział mogą Parki Narodowe.
Wnioski o dofinansowanie należy złożyć do 31.12.2024.
Więcej przeczytaj tutaj

Jakie pomoce dydaktyczne o tematyce ekologii warto zakupić? Jak wyposażyć laboratorium naukowe oraz pracownię związaną z odnawialnymi źródłami energii? Decyzja dotycząca ekologicznych materiałów dydaktycznych jest rozległa, więc wybór może być wyzwaniem. Naszym celem jest promowanie postaw proekologicznych oraz wykorzystywanie innowacyjnych metod nauczania. Nasza pracownia musi być więc nowoczesna i intrygująca. Dofinansowania mają na celu wybranie takich produktów, które przyniosą najlepsze rezultaty edukacyjne. Nowoczesna edukacja ekologiczna powinna łączyć praktyczne eksperymentowanie i badania z wykorzystaniem modeli demonstracyjnych oraz nowoczesnych technologii. Poniżej przedstawiamy kilka inspiracji i przykładowych produktów, aby ułatwić proces wyposażenia sali ekologicznej.
Zobacz nasze produkty o tematyce ekologii:
Modele demonstracyjne Energia Odnawialna WODY WIATRU SŁOŃCA
Podczas edukacji ekologicznej nie może zabraknąć interaktywnych modeli Odnawialnych Źródeł Energii oraz zestawów eksperymentalnych OZE (zwłaszcza energia słoneczna i wiatrowa, które są nadal bardzo popularne). Czyste formy energii, takie jak energia termalna czy pojazdy z napędem wodorowym, wkrótce staną się częścią codzienności, a nie tylko futurystycznymi koncepcjami. W naszej ofercie znajdują się także turbiny wiatrowe, turbiny wodne, zestawy demonstracyjne wykorzystujące energię słoneczną oraz z morskiej, słonej wody, a także energię termalną oraz bioenergię.
W fascynującym wyposażeniu sali ekologicznej, które jednocześnie stanowi projekt sam w sobie, może znaleźć się model inteligentnego domu przyszłości. Ten funkcjonalny model odzwierciedla ekologiczne rozwiązania stosowane w nowoczesnych, ergonomicznych domach, takie jak czujniki światła, temperatury czy wilgotności. Projekt polega na zbudowaniu drewnianego domku od podstaw zgodnie z instrukcją, a następnie zamontowaniu w nim czujników i modułów. Następnie uczniowie programują działanie tego domu przyszłości, co nie tylko dodaje aspektu interdyscyplinarnego do zajęć, ale też tworzy interaktywny model zgodny z ideą STEM. Pozostając w tematyce robotyki i nowoczesnych technologii, warto również zwrócić uwagę na inny intrygujący projekt, skupiający się głównie na panelach fotowoltaicznych, mianowicie robot z serii ATOROBOT: Robot podążający za światłem słonecznym. Podobnie jak w przypadku inteligentnego domu przyszłości, uczniowie najpierw budują robota, który po odpowiednim zaprogramowaniu będzie śledził ruchy słońca, obracając panel fotowoltaiczny w jego kierunku.
Edukacja dotycząca ochrony środowiska obejmuje również badania dotyczące gleby, wody i powietrza, w celu identyfikacji zanieczyszczeń oraz metod zapobiegania ich powstawaniu. Warto zauważyć, że istotną pozycją w nowoczesnych pracowniach ekologicznych jest kontynuacja popularnej serii doświadczalnej "GLEBA", która bada wpływ warunków środowiskowych na glebę oraz rozwój roślin. Zestaw ten, podobnie jak poprzednie edycje, zawiera instrukcje, karty pracy oraz szczegółowy opis eksperymentów. Aby monitorować warunki pogodowe w pracowni, można również zainstalować bezprzewodową stację pogodową z zewnętrznym wyposażeniem, taką jak "WEATHER PRO". Oprócz pomiaru temperatury, stacja ta mierzy prędkość i kierunek wiatru, zmiany ciśnienia atmosferycznego, wilgotność oraz opady deszczu.
Doposażenie pracowni biologicznej zgodnie z projektem
Jednym z głównych założeń dofinansowań na edukację ekologiczną jest propagowanie innowacyjnych metod kształtowania świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży. Dlatego w naszej Ekopracowni priorytetem jest wprowadzenie nowoczesnych technologii! Warto wyposażyć pracownię w interaktywny monitor, który ożywi lekcje dotyczące ekologii. Taki sprzęt umożliwia prezentację interaktywnych materiałów, na przykład mobilnych aplikacji z naszej platformy edukacyjnej Mobilesson, oraz wizualnych, jak zdjęcia wykonane przy użyciu mikroskopu, którego również warto mieć w wyposażeniu. Ciekawą opcją są również ekologiczne roboty, takie jak Dom Przyszłości i Robot Śledzący Światło Słoneczne, oraz czujniki Neulog. Ważne jest rozwijanie kompetencji cyfrowych u dzieci i młodzieży, a teraz możemy łączyć je z nauką o ekologii!
Jak mogłaby wyglądać lekcja dotycząca ochrony środowiska bez nauki o segregacji odpadów? Recykling i biodegradacja z pewnością stanowią kluczowe elementy w edukacji ekologicznej. Czy odpad jest biodegradowalny czy kompostowalny? To istotna różnica! Nasze zestawy do eksperymentów pomagają zobaczyć i zrozumieć te dwa pojęcia. W naszej ofercie znajdują się również plansze i maty edukacyjne, w tym te dostępne również w języku ukraińskim, oraz zestawy klasowe, które w interaktywny sposób uczą zasad recyklingu, adresowane także do młodszych uczniów.
Mikroskopy i preparaty do pracowni ekologicznej
Klasycznym, ale również nowoczesnym sposobem wzbogacenia zajęć w pracowni biologicznej jest wykorzystanie mikroskopów cyfrowych z kamerami. Dzięki takiemu rozwiązaniu łatwo można dzielić się obserwowanymi preparatami, okazami czy odkryciami z resztą klasy lub grupy, a także wykonywać zdjęcia, które później mogą być wydrukowane i ozdabiać pracownię. Ale czym różni się mikroskop biologiczny od stereoskopowego? Na naszej stronie w sekcji "Baza wiedzy" znajdą Państwo odpowiedź na pytanie: Który mikroskop będzie najlepszy do pracowni biologicznej?
wytrój pracowni biologicznej i ekologicznej, nasza ekopracownia
Aranżacja naszej sali ekologicznej musi być oczywiście estetyczna i nowoczesna. Na naszej stronie Mobilesson możecie zobaczyć katalog mebli oraz inne wizualizacje. Zielony kolor doskonale odzwierciedla tematykę ekologii. Jednakże, aby zachować nowoczesny wygląd, sugerujemy pomalowanie klasy na jasny kolor, a jedną ze ścian przeznaczenie na fototapetę z motywami związanych z odnawialnymi źródłami energii lub naturą. Dodatkowo, warto zadbać o umieszczenie na ścianach pomocnych materiałów dydaktycznych, takich jak plansze czy mapy, oraz modele biologiczne. Dzięki temu nasza pracownia nie tylko będzie estetyczna i kolorowa, ale przede wszystkim sprzyjać będzie procesowi nauki!
Od dawna wiadomo, że nauka poprzez zabawę jest najskuteczniejsza! Dlatego w naszej ofercie znajdują się edukacyjne gry ekologiczne, takie jak gry planszowe, memory, quizy, puzzle i wiele innych. Doskonale się sprawdzają nie tylko podczas lekcji przyrody czy biologii, ale również podczas zajęć świetlicowych. Mogą również stanowić świetne nagrody w konkursach.
Zobacz więcej realizacji:
 

Zarejestruj nowe konto

Czy założyłeś już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło