Lekcje BRD - dlaczego są tak ważne?
Wczesne zapoznanie dzieci z zasadami ruchu drogowego kształtuje nawyki, które pozostają na całe życie, zwiększając ich bezpieczeństwo na drodze teraz i w przyszłości. Używanie odpowiednich narzędzi edukacyjnych takich jak maty podłogowe przedstawiające jezdnie, skrzyżowania i przejścia dla pieszych, czy też magnetyczne krzyżówki lub plansze ze znakami drogowymi, sprawiają, że lekcje BRD są angażujące i efektywne, pomagając nauczycielom realizować program szkolny z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego ciekawie i skutecznie przygotowując dzieci do codziennych wyzwań jako uczestników ruchu drogowego.
Dzięki profesjonalnym materiałom dydaktycznym nauczyciele mogą efektywniej uczyć dzieci zasad bezpieczeństwa komunikacyjnego, co przekłada się na bezpieczniejsze zachowanie na drogach. Takie inicjatywy, jak Narodowy Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, ułatwiają wyposażenie szkół w niezbędne pomoce naukowe, wspierając edukację w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Warto uczyć bezpieczeństwa przed, a nie po wypadkach!
Jak zadbać o edukację komunikacyjną najmłodszych, czyli lekcje BRD?
Edukowanie młodych ludzi z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego jest kluczowe, bo świadomość zasad panujących na drodze zostaje z nami na całe życie. W nauce warto wykorzystywać profesjonalne pomoce, które sprawią, że przyswajanie wiedzy stanie się przyjemniejsze, a informacje zostaną zapamiętane na dłużej.
Czym dokładnie jest edukacja komunikacyjna?
Dzieci, chociaż nie prowadzą samochodów, są czynnymi uczestnikami ruchu drogowego. Jako piesi, pasażerowie i rowerzyści muszą więc stosować się do określonych zasad. Ich znajomość decyduje nie tylko o bezpieczeństwie samych młodych ludzi; wpływa także na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego. Warto już od najmłodszych lat zaznajamiać dziecko z przepisami, szczególnie że to właśnie wtedy mamy najchłonniejsze umysły i często wyrabiamy nawyki, które zostają z nami na całe życie. W codziennym życiu dzieci nie brakuje okazji do wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce. Już podczas pokonywania drogi do/ze szkoły pojawia się wiele sytuacji, w których dziecko powinno wykazać się znajomością zasad ruchu drogowego.
Osoby organizujące zajęcia z edukacji komunikacyjnej stają przed dość trudnym wyzwaniem. Z jednej strony muszą w przejrzysty sposób zarysować najważniejsze zasady i zrealizować założenia programu. Z drugiej muszą dołożyć starań, by utrzymać uwagę najmłodszych, zaciekawić ich i sprawić, by zajęcia edukacyjne były angażujące. To zadanie staje się łatwiejsze, jeśli podczas pracy z dziećmi użyjemy odpowiednich akcesoriów. Takie szkolne pomoce dydaktyczne zaprojektowane zostały z myślą o tym, by osoby prowadzące zajęcia mogły swobodnie zapoznać dzieci z zasadami ruchu drogowymi, jednocześnie zapewniając im ciekawy sposób spędzenia czasu podczas takiej nauki.
Jakie szkolne pomoce dydaktyczne można zastosować podczas zajęć z bezpieczeństwa ruchu drogowego?
Producenci pomocy dydaktycznych do BRD zadbali o spore zróżnicowanie swoich propozycji. Wśród nich znajdziemy takie produkty jak:
1. Maty podłogowe.
Stworzenie jezdni w sali lekcyjnej? Profesjonalne pomoce dydaktyczne sprawiają, że takie przedsięwzięcie staje się możliwe. Przydatne okażą się tutaj specjalne maty podłogowe, przedstawiające jezdnie dwukierunkowe czy przejścia dla pieszych w realistycznej lub zmniejszonej skali. Dzięki miękkiemu, giętkiemu tworzywu matę można łatwo zwinąć i przechowywać. Jednocześnie produkt jest odporny na ścieranie (pokryty jest specjalnym laminatem podłogowym), dzięki czemu przez długi czas zachowa swoje walory estetyczne i zapewni realistyczne odwzorowanie poszczególnych elementów. Ciekawym dodatkiem może okazać się model sygnalizatora świetlnego, będący dodatkiem do niektórych mat. Dzięki niemu stworzone skrzyżowanie czy przejście dla pieszych będzie jeszcze bardziej realistyczne.
2. Zestawy elementów magnetycznych.
Tablica jest podstawowym wyposażeniem klasy lekcyjnej, więc w większości przypadków świetnie sprawdzi się wybór zestawu dydaktycznego w postaci elementów magnetycznych. To zestawy, w których można znaleźć wszystko, co jest potrzebne, by wyjaśnić zasady ruchu drogowego, a więc: znaki drogowe, skrzyżowania, jezdnie i uczestników ruchu drogowego. Używając pomocy magnetycznych, możemy tworzyć interaktywne plansze - tzw. krzyżówki, zmieniać ułożenie elementów i tym samym zapoznawać dzieci z różnymi scenariuszami i sytuacjami, które mogą mieć miejsce na drodze. Do takich produktów często dołączone są markery suchościeralne, pozwalające łatwo zaznaczyć kierunek ruchu pojazdów.
3. Ścienne pomoce dydaktyczne.
Czasem obraz jest w stanie przekazać więcej niż tysiące słów. Plansze ścienne, dzięki atrakcyjnej, żywej kolorystyce od razu przykuwają wzrok. Czytelny projekt i przemyślanie uporządkowanie treści sprawiają, że nauczyciel/ka może łatwo zapoznać dzieci z danym zagadnieniem z zakresu BRD. Ścienne pomoce dydaktyczne przedstawiają m.in. podział znaków drogowych, dzięki któremu dzieci szybko przyswoją, czym różnią się między sobą i jak wyglądają poszczególne znaki nakazu, informacyjne, zakazu i znaki ostrzegawcze. Ścienne plansze mogą być też przydatne podczas przedstawiania zasad ruchu drogowego (np. różnorodnych scenariuszy na skrzyżowaniach).
Bezpieczeństwo ruchu drogowego - skuteczna edukacja najmłodszych.
Jako dorośli powinniśmy wspólnymi siłami dbać o to, by dzieci miały jak najlepsze warunki do przyswojenia zasad ruchu drogowego. Wyposażanie szkół w przydatne pomoce naukowe staje się łatwiejsze dzięki takim przedsięwzięciom jak Narodowy Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Profesjonalnie zaprojektowane materiały to znaczne ułatwienie dla nauczyciela. Posługując się nimi może przeprowadzić zajęcia zgodnie z podstawą programową i obowiązującymi przepisami, przygotowując tym samym dzieci do codziennych wyzwań, z którymi mierzy się każdy uczestnik ruchu drogowego. Poszukiwania przydatnych materiałów warto rozpocząć od sprawdzonych miejsc, współpracujących z największymi producentami i dostawcami pomocy naukowych. Jedną z takich firm jest jangar.pl.