Bezpieczeństwo w sieci a nauka
Nie ulega wątpliwości, że internet stał się jednym z głównych narzędzi, ułatwiających nie tylko pracę, ale również i naukę. Dzięki niemu można znaleźć wiele ciekawych informacji, ściągnąć sporo różnych aplikacji, przydatnych w przyswajaniu i zdobywaniu wiedzy. Należy jedynie pamiętać, że internet może stać się źródłem ataków hakerskich czy też coraz popularniejszego phishingu. Cyberprzestępcy chcą wyłudzić między innymi dane kontaktowe, służące do logowania, czy też shakować konta. Jak zachować ostrożność w sieci podczas nauki zdalnej i nie tylko? Zapraszamy do lektury.
Nowe metody nauki
Rozwój technologii sprawił, że w coraz większej liczbie placówek szkolnych korzysta się z różnych nowoczesnych urządzeń, a także aplikacji umożliwiających naukę. Wpływ na ten stan rzeczy miała niewątpliwie nauka zdalna. Dzieci musiały w krótkim czasie przystosować się do nowej rzeczywistości. Chcąc uczestniczyć w lekcjach, uczniowie zmuszeni byli do korzystania z różnych platform edukacyjnych, a także programów, ułatwiających im to zadanie. Choć dzięki postępowi technologicznemu oraz internetowi nie trzeba było zamykać szkół, nie da się ukryć, że cyberprzestępczość wzrosła, przez co dużo więcej zaczęto mówić o bezpieczeństwie w sieci.
Jak chronić dzieci przed cyberatakami?
Aby uczniowie mogli korzystać w sposób bezpieczny z programów komputerowych, aplikacji internetowych czy różnych platform edukacyjnych, warto przestrzec ich przed możliwym cyberprzestępstwem. Na co warto zwrócić im zatem uwagę?
Nie należy podawać swojego imienia i nazwiska na platformach streamingowych oraz różnych, nieoficjalnych forach. Najrozsądniej jest korzystać w takich wypadkach z pseudonimu.
Nie wolno klikać w podejrzane linki przesłane nawet przez kolegów, ponieważ może to być automatycznie wygenerowany wirus, który wykradnie dane, np. do logowania.
Nie wolno wysyłać nikomu swoich zdjęć, ani podawać adresu zamieszkania.
Internet jest skarbnicą wiedzy, potrzebną do nauki, jednak trzeba pamiętać, że nie wszystkie informacje mogą być zgodne z prawdą. Warto zatem korzystać ze sprawdzonych stron internetowych oraz platform edukacyjnych.
Należy uczulić uczniów, że jeśli otrzymali od kogoś wiadomości nieprawdziwe, wulgarne, nie należy na nie odpowiadać. Warto jednak poinformować o tym fakcie nauczycieli lub też rodziców.
Nie wolno otwierać plików nieznanego pochodzenia. Uczniowie muszą za to uważnie czytać pojawiające się na ekranie komunikaty, a w razie potrzeby, nie reagować. Niestety, takie podejrzane pliki mogą zainfekować komputer lub serwer, a nawet skasować dane.
Podczas nauki zdalnej lub też komunikacji z kolegami z klasy warto korzystać z popularnych programów, umożliwiających uczestnictwo w zajęciach czy też rozmowę. Najrozsądniej jest unikać nieprzetestowanych aplikacji.
Uczniowie podczas korzystania z różnych platform edukacyjnych czy też aplikacji powinni zachować szczególną uwagę, ponieważ bardzo łatwo mogą paść ofiarą cyberprzestępczości. Aby być bezpiecznym w sieci, należy sprawdzać wyłącznie znane i polecane strony internetowe, unikać pobierania podejrzanych programów, nie wysyłać nikomu swoich danych do logowania, zdjęć czy informacji dotyczących miejsca zamieszkania.