Mikroskop stereoskopowy a biologiczny – do czego służą?

Szukasz odpowiedniego mikroskopu dla siebie lub szkolnej pracowni, ale nie wiesz jaki wybrać?

Pomożemy Ci przebrnąć przez ogrom parametrów oraz podpowiemy, które są istotne w trakcie późniejszego użytkowania mikroskopu.

Mikroskop stereoskopowy a biologiczny
– do czego służą?

Podstawowym wyposażeniem każdej pracowni biologicznej są mikroskopy. Większość osób kojarzy mikroskopy z preparatami mikroskopowymi i kompletnie nie odróżnia ich typów. Dzieje się tak ze względu na nieusystematyzowane nazewnictwo, które w konsekwencji niesie ze sobą błędy w doborze właściwych parametrów mikroskopów. Pomożemy Ci je odróżnić i pokażemy na co zwrócić uwagę przy wyborze przyrządów optycznych.

Porównanie mikroskopu stereoskopowego i biologicznego

Jaki jest podstawowy podział mikroskopów szkolnych?

Mikroskopy wykorzystywane w szkołach to mikroskopy optyczne, biologiczne oraz stereoskopowe. Tradycyjnym i najbardziej znanym jest mikroskop optyczny – biologiczny, który służy do powiększania badanego obiektu z wykorzystaniem światła przechodzącego przez oglądany preparat umieszczony najczęściej na szkiełku podstawowym. W biologii wykorzystuje się je do oglądania głównie komórek i tkanek, bakterii oraz grzybów, jak również rozmazów (np. krwi). Mikroskopy stereoskopowe służą głównie do oglądania obiektów przestrzennych i ich faktury w bardzo dużym powiększeniu. Przykładowo są to fragmenty roślin (biologia i przyroda), fragmenty skał i minerałów (geografia, chemia) lub monety (numizmatyka). Nie ma potrzeby wcześniejszego przygotowania studiowanego okazu.

Co to jest binokular?

Binokular to potocznie używana nazwa mikroskopu stereoskopowego. Jest to o tyle niefortunny skrót, że mikroskopy biologiczne także mogą być binokularowe. Ale co to dokładnie znaczy? Mikroskop binokularowy posiada, jak sama nazwa wskazuje, dwa okulary, czyli obserwacje prowadzimy korzystając z obydwu oczu. Mikroskop monokularowy wyposażony jest w jeden okular. Oznacza to, że obserwowany preparat oglądamy przykładając do okularu tylko jedno oko. Istnieją też mikroskopy trójokularowe, posiadające w swojej głowicy wbudowany dodatkowy trzeci okular, służący do bezpośredniego podłączenia kamery mikroskopowej bądź aparatu cyfrowego.

W skrócie mikroskopy dzielimy ze względu na:

  • Ilość okularów:
  • Mikroskopy monokularowe – mikroskop z jednym obiektywem
  • Mikroskopy binokularowe – mikroskop z dwoma obiektywami
  • Mikroskopy trójokularowe – mikroskop z dodatkowym miejscem na kamerę mikroskopową
  • Rodzaj obserwowanych obiektów:
  • Mikroskopy optyczne (biologiczne)
  • Mikroskopy stereoskopowe „Im dalej w las tym…” tym kolejne różnice się pojawiają w obiektywach, rodzajach podświetlenia oraz sposobie prowadzenia obserwacji – mikroskopy tradycyjne i mikroskopy cyfrowe.

Im dalej w las tym…” tym kolejne różnice się pojawiają w obiektywach, rodzajach podświetlenia oraz sposobie prowadzenia obserwacji – mikroskopy tradycyjne i mikroskopy cyfrowe.

Jaki mikroskop wybrać dla początkującego?

Lupa drewniwna dla dzieci - przyrząd optyczny

Na zdjęciu: Lupa drewniana szklana 2x z oczkiem 3x, średnica 10 cm

Zanim przejdziemy do poszukiwania mikroskopu i studiowania jego parametrów, zastanówmy się, która część mikrokosmosu najbardziej nas interesuje. Czy posiadasz może lupę? Jest to jeden z prostszych przyrządów optycznych przeznaczony do pierwszych obserwacji. Lupa szklana pozwala na zapoznanie się z działaniem powiększenia, łatwo mieści się w kieszeni i można ją zabrać ze sobą dosłownie wszędzie.

Pomyśl, podczas korzystania z lupy, co w obserwacji interesuję Cię bardziej? Czy fascynuje Cię świat przyrody, lubisz podziwiać różne faktury, chcesz badać wygląd liści, zbierasz różne skarby z leśnych wycieczek, takie jak skałki, szyszki, próbki gleb? Jeśli tak to zacznij od zakupu mikroskopu stereoskopowego.

Mikroskopy stereoskopowe standardowo oferują w większości niewielkie powiększenie od 10x do 40x, ale jest ono wystarczające do obserwacji trójwymiarowej dowolnych obiektów dostępnych w zasadzie pod ręką, bez wcześniejszego przygotowania tak jak np. ma to miejsce w przypadku preparatów mikroskopowych. Z tego względu mikroskop stereoskopowy będzie znakomity dla początkujących przyrodników i dzieci. Pozwoli na prowadzenie obserwacji przyrodniczych za stosunkowo niewielką cenę, bez potrzeby zaopatrywania się w zestawy preparatów, których oglądanie czasem wymaga szerszej wiedzy (niewprawiony obserwator może pomylić obiekt np. z kurzem czy klejem znajdującym się na szkiełku mikroskopowym). Ciekawostką jest fakt, że istnieje niewielka ilość preparatów, które można oglądać pod obydwoma typami mikroskopów (biologicznym i stereoskopowym), takie jak np. skrzydła owadów i ich odnóża, które są transparentne. Ten fakt warto wziąć pod uwagę zastanawiając się nad wyborem mikroskopu stereoskopowego z dodatkowym podświetleniem dolnym. Do obserwacji obiektów nietransparentnych w zdecydowanej większości wystarczy nam już mikroskop stereoskopowy 20x – niepodświetlany. Jeżeli dysponujemy większym budżetem możemy wybrać Mikroskop stereoskopowy 20x – podświetlany. Dzięki podświetleniu górnemu uzyskamy wyraźny efekt stereoskopii przy obserwacji przestrzennych okazów o chropowatej i zróżnicowanej powierzchni (np. w skałce). Podświetlenie dolne oprócz możliwości oglądania obiektów transparentnych w mikroskopie stereoskopowym, daje równomierny i wyraźny obraz zarówno górnych, jak i dolnych części obiektu. Fajną dodatkową opcją w mikroskopach stereoskopowych jest umieszczenie w podstawie odwracalnej czarno-białej płytki, która zapewni jeszcze większy kontrast obserwowanemu okazowi.

Budowa mikroskopu stereoskopowego

Budowa szkolnego mikroskopu stereoskopowego

B – Regulacja dioptrii   

F – Regulacja natężenia światła górnego

G – podświetlenie górne

H – sprężynujące łapki do mocowania preparatu

I – regulacja natężenia światła dolnego

A – Okular

C – Głowica binokularowa

D – Obiektyw

E – czarno-biała płytka / podświetlenie dolne

Mikroskop stereoskopowy prezentowany na schemacie budowy mikroskopu wyposażony jest w dwa rodzaje podświetlenia oraz dwa różne powiększenia.

Znajdziesz go tutaj: Mikroskop stereoskopowy 20x/40x-LED bezprzewodowy, (światło dolne i górne), z uchwytem

Czy jest możliwe oglądanie okazów pod mikroskopem stereoskopowym z wadą wzroku?

Wybierając mikroskop stereoskopowy warto szczególnie przy wadach wzroku zwrócić uwagę na możliwość regulacji dioptrii przynajmniej na jednym okularze, a także rozstawu okularów. Szkolny mikroskop stereoskopowy powinien mieć regulację dioptrii ze względu na możliwość korzystania z niego wielu różnych uczniów – zarówno z wadami wzroku jak i bez. Ze względu na różnice wieku uczniów korzystających często z tej samej pracowni przyrodniczej przydatna jest również regulacja rozstawu okularów tj. możliwość dostosowania odległości pomiędzy okularami do źrenic obserwatora.

„Apetyt rośnie w miarę jedzenia” – czyli coś dla pasjonatów stereoskopii.

Dla wprawionych obserwatorów jest możliwość dokupienia dodatkowych okularów i obiektywów do mikroskopów stereoskopowych, które pozwolą na prawdziwie szczegółowe badanie detali obiektów. Jest to opcja rozbudowy mikroskopu dedykowana dla pasjonatów i przemysłu. W amatorskiej i szkolnej obserwacji okazów zdecydowanie wystarczają mikroskopy stereoskopowe ze standardowym powiększeniem i wyposażeniem.

Mikroskopy stereoskopowe wykorzystywane są nie tylko w obserwacjach przyrodniczych. Używa się ich również w przemyśle do lutowania i naprawy elektroniki, podczas kontroli jakości części, biżuterii, druku i wszędzie tam, gdzie liczy się precyzja.

Podsumowując…

Mikroskopy stereoskopowe dzielą się na:

/Rodzaj głowicy/

  • binokularowe – najbardziej popularny rodzaj mikroskopu stereoskopowego, o najbardziej uniwersalnym zastosowaniu

  • trójokularowe – z dodatkowym miejscem na kamerę mikroskopową lub aparat cyfrowy

  • cyfrowe – tzw. cyfrowy mikroskop stereoskopowy z wbudowaną kamerą, popularny mikroskop pokazowy dla nauczyciela ze względu na możliwość wyświetlenia obrazu na tablicy interaktywnej lub monitorze.

/Rodzaj podświetlenia/

  • Niepodświetlane – do podstawowych obserwacji okazów, przy wykorzystaniu światła dziennego

  • Podświetlane:
  • 1 rodzaj podświetlenia – podświetlenie górne (padające) do uzyskania wyraźnego i szczegółowego efektu stereoskopii
  • 1 rodzaj podświetlenia – podświetlenie dolne (przechodzące) do studiowania okazów, przez które przynajmniej częściowo może przejść światło
  • 2 rodzaje podświetlenia – podświetlenie górne i dolne - padające i przechodzące – do obserwacji okazów transparentnych lub częściowo transparentnych (np. skrzydło muchy, kryształy, itp.)

Mikroskop stereoskopowy uniwersalny, w tym także dla początkujących

 Mikroskop stereoskopowy 20x MINI  dla początkujących Mikroskop stereoskopowy 20x do oglądania przestrzennych okazów przyrodniczych

Mikroskop stereoskopowy dla zaawansowanych

Mikroskop stereoskopowy podświetlany światłem dolnym i górnym Mikroskop stereoskopowy zoom 7x...45x-LED, podświetlany (górne i dolne)

Wiesz już do czego służy mikroskop stereoskopowy?

A może interesuje Cię mikroskop biologiczny lub mikroskopia cyfrowa?

Zobacz w BAZIE WIEDZY:

Mikroskopy optyczne/biologiczne

Mikroskopy Cyfrowe / Kamery Mikroskopowe (artykuł już wkrótce)

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

Zarejestruj nowe konto

Czy założyłeś już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło