AKCJA-INTEGRACJA! Dowiedz się więcej o Ukrainie!

  • Dowiesz się jak chroni się przyrodę w Ukrainie i w Polsce?
  • Zobaczysz co będzie pomocne przy nauce segregacji odpadów?
  • Przy okazji poznasz ciekawostki i zdobędziesz przydatne materiały do pracy na lekcji integracyjnej.

Obecna sytuacja związana z wojną na Ukrainie spowodowała, że do polskich szkół trafiło wielu uczniów z Ukrainy. Jest to spore wyzwanie dla nauczycieli, a dla samych dzieci bardzo trudna sytuacja. Aby ułatwić zadanie obu stronom stworzyliśmy serię Akcja-Integracja. Seria artykułów i gier z cyklu AKCJA INTEGRACJA pozwoli na zdobycie wielu przydatnych informacji na temat Ukrainy, jej geografii, przyrody, tradycji i kultury, a także wskazówki i rekomendacje dla nauczycieli pracujących z uczniami ukraińskimi. Naszą misją jest poszerzenie wiedzy na temat tego państwa, aby wspomóc integracje polskich i ukraińskich uczniów. Pierwszym krokiem do zrozumienia i tolerancji jest właśnie poznanie. Zaszczepmy w dzieciach ciekawość świata i kreujmy w nich postawę szacunku dla drugiego człowieka. Zachęcamy do zapoznania się z artykułami i wykorzystaniem podanych w nich informacji podczas prowadzenia lekcji przedmiotowych (przyroda, biologia, geografia, wiedza o społeczeństwie, historia, język polski, etyka, godzina wychowawcza…) na każdym etapie nauki (edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna, szkoła podstawowa, liceum, technikum).

Akcja Integracja Polska-Ukraina: Edukacyjne karty do gry

Zachęcamy do zapoznania się także z pomocami dydaktycznymi AKCJA INTEGRACJA! Karty Integracyjne Polska-Ukraina oraz Gra Integracyjna Polska-Ukraina. Ich celem jest pomoc w integracji uczniów polskich i ukraińskich, wspólna nauka o obu państwach i ich kulturze, a także zachęcanie do rozmów. Mogą być wykorzystane na godzinie wychowawczej, specjalnie zorganizowanemu w tym celu spotkaniu czy na lekcjach przedmiotowych.

Systematycznie tworzymy też pomoce dydaktyczne w dwóch językach (modele, plansze i zestawy doświadczalne w języku ukraińskim i polskim). W zakładce Edukacja dzieci z Ukrainy znajdują się szkolne pomoce dydaktyczne dla uczniów z Ukrainy z instrukcjami również w języku ukraińskim. Można je wykorzystać w nauce w placówkach szkolnych z łączonymi klasami (uczniowie ukraińscy i polscy) oraz w oddzielnych klasach (wyłącznie uczniowie z Ukrainy) w szkole podstawowej (fizyka, chemia, biologia, matematyka, geografia, język polski). Na życzenie klienta drukujemy plansze ścienne naszej produkcji w języku ukraińskim lub w dwóch językach (równocześnie język polski i ukraiński).

AKCJA-INTEGRACJA: Jak chroni się przyrodę w Ukrainie i w Polsce?

Ochrona przyrody, środowiska naturalnego to niewątpliwie tematy bardzo istotne, o których uczy się zarówno w Polsce, jak i Ukrainie. Nauka ekologii przewija się przez cały okres naszej szkolnej edukacji. Uczymy się o niej na przyrodzie w szkole podstawowej, a następnie na lekcjach biologii i geografii w szkole średniej. Coroczny Dzień Ziemi również przybliża uczniom takie pojęcia jak segregacja odpadów, degradacja środowiska czy ślad węglowy. Powstaje wiele wspaniałych inicjatyw i akcji, a w szkołach tworzą się pracownie ekologiczne (Ekopracowania, Zielona Pracownia). Więcej dowiesz się na stronie: https://www.gov.pl/web/edukacja-ekologiczna

Ekopracownia 2022 wyposazenie szkolnej pracowni ekologicznej wjęzyku ukraińskim

Segregacja odpadów w Polsce dla obywateli Ukrainy

Jednym z wyzwań dla uchodźców z Ukrainy może być segregacja odpadów w Polsce. Warto przeprowadzić zatem lekcję na temat recyklingu i przybliżyć zasady segregacji odpadów ukraińskim uczniom. W tym celu Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało zbiór wskazówek w języku ukraińskim, który znajdziecie tutaj: https://www.gov.pl/web/klimat/zasady-segregacji-odpadow-w-jezyku-ukrainskim

Zasady segregacji odpadów - plansza w języku ukraińskim

Gdzie znaleźć materiały i karty pracy dla uczniów z Ukrainy?

Z pewnością niemałą przeszkodą w prowadzeniu lekcji jest bariera językowa. Wiele uczniów z Ukrainy zna język polski, jednak będą pojawiać się pewne nieporozumienia i braki w słownictwie. W internecie możemy znaleźć wiele darmowych materiałów i kart pracy dla uczniów z Ukrainy. Część z nich jest w języku ukraińskim, część w obu językach (polskim i ukraińskim), by pomóc dzieciom nauczyć się języka polskiego. Aby niwelować te luki warto posiłkować się pomocami dydaktycznymi, które umożliwią naukę przez obserwację. Taką pomocą szkolną może być m.in. plansza ścienna lub podłogowa mata edukacyjna, które dzięki zdjęciom i ilustracjom pomogą lepiej zapamiętać zasady dbania o środowisko. W celu urozmaicenia lekcji proponujemy także gry edukacyjne: memory, quizy, puzzle czy gry planszowe. Ciekawą alternatywą jest także przeprowadzenie doświadczeń z zakresu biodegradowalności. Zestaw doświadczalny Biodegradacja pozwoli uczniom samodzielnie zbadać próbki materiałów, co z pewnością wpłynie na ich wyobraźnię! Zobacz także inne zestawy doświadczalne do badania powietrza, gleby, a także Walizkę Eko-Badacza, dzięki którym uczniowie poprzez badania i eksperymenty zrozumieją problem zanieczyszczania środowiska naturalnego. W temacie ekologii warto także podjąć temat jakim jest energia odnawialna (wody, wiatru, słońca).

Instrukcja w dwóch językach polskim i ukraińskim

Czego natomiast my możemy dowiedzieć się o ochronie przyrody w Ukrainie?

W Ukrainie znajduje się ponad 50 parków narodowych. Powstał tu pierwszy rezerwat przyrody, który chroni stepy. Askania Nova znajduje się w obwodzie hersońskim i obejmuje jedyny w Europie obszar dziewiczego stepu. W rezerwacie żyją tysiące gatunków zwierząt i roślin, m.in. dzikie konie Przewalskiego, które zostały już uznane za gatunek wymarły na wolności. Askania Nova to dom nie tylko dla lokalnych zwierząt. Możemy w nim zobaczyć także afrykańskie zebry, czy amerykańskie bizony. Dla porównania w Polsce istnieją 23 parki narodowe. Jednym z nich jest Białowieski Park Narodowy, w którym żyje największy ssak w Europie – żubr nizinny.

  

Ukraina jest jednym z najbogatszych przyrodniczo krajów w Europie. Żyją tu tysiące gatunków zwierząt i roślin, które są bardzo różnorodne w zależności od regionu kraju. Ukraina to kraj nizinno-wyżynny. Krajobraz Ukrainy składa się głównie ze stepów, a gleby (czarnoziemy) są zaliczane do najbardziej urodzajnych na świecie. W Polsce przeważają niziny, ale w centralnej części kraju występują wyżyny, a na południu góry. Lasy w Polsce zajmują około 30% powierzchni kraju.

Na terenie Ukrainy jest wiele regionów dziewiczych, jak np. lasy karpackie, w których żyją m.in. żubry, wilki, niedźwiedzie, rysie czy orły przednie. Wiele gatunków zwierząt żyjących w Ukrainie możemy spotkać też w Polsce. Są to np. łoś, jeleń, sarna, dzik, wydra itd. Są to gatunki charakterystyczne dla ekosystemu leśnego. Gatunki niewystępujące w Polsce są natomiast charakterystyczne dla stepów, np. orzeł stepowy, świstak czy muflon. Różnić się będzie także fauna występująca w morzach. W Morzu Bałtyckim występują m.in. trzy gatunki fok oraz morświn, natomiast w Morzu Czarnym aż trzy gatunki delfinów. Większość gatunków endemicznych Ukrainy (żyjących wyłącznie tam) żyje w Karpatach i Krymie, w Polsce ilość endemitów jest niewielka. Chronione zwierzęta w Ukrainie to łoś, lis stepowy, koń Przewalskiego oraz wiele, wiele innych. Gatunki chronione w Polsce to m.in. wilk, ryś, żbik, niedźwiedź, kozica, żubr, foka, bocian biały i czarny.

Tematykę Parków Narodowych i świata zwierząt w Polsce i Ukrainie warto poruszyć podczas zajęć z takich przedmiotów jak geografia (krajobraz stepowy, klimat umiarkowany, parki narodowe), biologia i przyroda (zwierzęta, rośliny, ekosystem, biosfera) czy nawet w trakcie lekcji języka polskiego (Sonety krymskie, Stepy akermańskie, Adam Mickiewicz – życie i twórczość).

Materiały, które mogą przydać się podczas zajęć:

Edukacja ekologiczna
(scenariusze zajęć lekcyjnych dla klas i-III, IV, V-VI, VII-VIII
dostępne dla swobodnego wykorzystania przez nauczycieli):

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

Zarejestruj nowe konto

Czy założyłeś już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło