Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego – programy, edukacja i doposażenie szkół
- Praktyczne materiały i pomoce dydaktyczne do prowadzenia zajęć z wychowania komunikacyjnego zgodnie z podstawą programową i obowiązującymi przepisami ruchu drogowego
- Zobacz program realizacyjny na lata 2022-2023 do Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2021-2030
Bezpieczeństwo na drodze to ważna sprawa!
Dlatego na lata 2021-2030 został powołany do pracy Narodowy Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W latach wcześniejszych statystyki wyraźnie wskazały, że edukacja przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych zwiększa bezpieczeństwo na drodze. Zgodnie z powiedzeniem „Czego Jaś się nie nauczy – Jan nie będzie umiał” potraktowanie priorytetowo edukacji dzieci z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego zaowocuje w przyszłości (statystycznie zakładając w 2030 roku) znacznym ograniczeniem wypadków i ofiar śmiertelnych.
Narodowy Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego – główne założenia
Programy realizacyjne z zakresu BRD zakładają wdrażanie działań i zadań zgodnie z pięcioma głównymi ścieżkami:
- Bezpieczny człowiek
- Bezpieczne drogi
- Bezpieczny pojazd
- Ratownictwo i opieka powypadkowa
- System zarządzania bezpieczeństwem ruchu drogowego
Realizacja pierwszego punku „Bezpieczny człowiek” zaczyna się przede wszystkim od edukacji, której zadaniem jest podnieść świadomość społeczną o istniejących zagrożeniach na drodze. Zmiana postawy pieszych, rowerzystów czy osób poruszających się np. hulajnogami, musi zacząć działać na poziomie indywidualnym, ponieważ to nie tylko kierowcy odpowiadają za bezpieczeństwo na drodze. Ich błąd oczywiście niesie ze sobą największe konsekwencje, ale znajomość obowiązujących przepisów przez pozostałych uczestników ruchu drogowego, a przede wszystkim uważność i świadomość zagrożenia jest realnym sposobem na poprawę bezpieczeństwa.
Program realizacyjny 2022-2023 działania edukacyjne z zakresu BRD
Bezpieczny Człowiek
C.1 Ogólnopolskie działania edukacyjno – informacyjne dot. sankcji za najcięższe naruszenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym (2022)
C.5 Działania edukacyjne promujące bezpieczeństwo w ruchu i transporcie drogowym (2022-2023)
C.6 Edukacja BRD w ramach działalności Centrum Edukacji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (CEBR) (2022-2023)
C.7 Realizacja projektu „Bezpieczny pieszy – doposażenie przejść dla pieszych i doposażenie szkół w zakresie edukacji komunikacyjnej”. (2022-2023)
C.11 Kampanie edukacyjne promujące bezpieczeństwo na drogach krajowych
Doposażenie szkół w zakresie edukacji komunikacyjnej
Oprócz zajęć z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego dla przedszkoli i uczniów szkół podstawowych, spotów reklamowych i wszelkie informacje przekazywane przez social media, program realizacyjny zakłada doposażenie szkół w zakresie edukacji komunikacyjnej, poprzez konkursy/quizy skierowane do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Organizatorzy mogą uzyskać dofinansowanie na nagrody oraz pomoce dydaktyczne dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego. Poprzez promocję odblasków i wsparcie różnych działań edukacyjnych w szkołach, wynikających nie tylko z podstaw programowych, ale również z konkretnych projektów CEBR (tj. Centrum Edukacji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego) ma za zadanie wdrożyć działania edukacyjno-informacyjne w szkołach i po za nią.
Doposażenie szkół w narzędzia edukacyjne z zakresu ruchu drogowego to kolejny z priorytetowych punktów dla NPBRD. Zwiększenie wiedzy o aktualnie obowiązujących przepisach na drodze wśród uczniów poprawi bezpieczeństwo oraz stan wiedzy o zagrożeniach, które towarzyszą dzieciom i młodzieży szkolnej w codziennej drodze do szkoły i w czasie wolnym, bo zasady BRD obowiązują cały czas i nie robią sobie wakacji.
Co przyda się w szkole podczas zajęć z BRD?
Przydatne linki
TURNIEJE BRD w roku szkolnym 2021/2022
Ciekawe podcasty:
https://www.pbd.org.pl/9-swiatowa-dekada-bezpieczenstwa-ruchu-drogowego/
Materiały edukacyjne - scenariusze lekcyjne i zabawy:
https://www.gov.pl/web/gddkia/materialy-edukacyjne---scenariusze-lekcyjne-i-zabawy