Czym jest edukacja ekologiczna?
Tematy związane z ochroną i poszanowaniem środowiska, a także rozwojem ekologii stają się coraz popularniejsze. Dynamiczny rozwój technologii oraz konsumpcyjny styl życia przyczyniły się do tego, że obecnie dużo częściej spotykamy się z katastrofami ekologicznymi czy też kryzysami środowiskowymi, które negatywnie wpływają na zmiany zachodzące, m.in. w klimacie. Istotne jest zatem, aby przeciwdziałać pogłębianiu się tym kryzysom. Niezbędna do tego jest odpowiednia nauka i przekazywanie wiedzy, przede wszystkim młodszym pokoleniom. Czym jest zatem edukacja ekologiczna? Opowiadamy poniżej.
Edukacja ekologiczna
Edukacja ekologiczna jest określoną koncepcją kształcenia i wychowania społeczeństwa w duchu poszanowania środowiska. Umożliwia ona poznawanie, szczególnie najmłodszym, różnych zjawisk przyrodniczych i pozwala na badanie ich wpływu na inne organizmy. Kształcenie w duchu poszanowania środowiska jest niezwykle ważne i potrzebne dla rozwoju planety. Podobnie, jak pokazywanie dzieciom, w jaki sposób można przyczynić się do rozwoju ekologii, np., poprzez uczenie ich segregacji odpadów, czy przeprowadzając dla nich zajęcia w szkole, dotyczące Odnawialnych Źródeł Energii.
Warto pamiętać, że edukacja ekologiczna jest obowiązkowa w szkole. Obejmuje ona różne formy nauczania o przyrodzie, ekologii, a nawet biologii. Jej celem jest ukształtowanie w uczniach odpowiednich postaw, dzięki którym będą oni w stanie, np. zauważać negatywne zmiany zachodzące w przyrodzie i jednocześnie będą starali się zapobiec ich rozwojowi. Kolejnym, ważnym celem wdrażania edukacji ekologicznej jest uwrażliwienie najmłodszych na przyrodę, budowanie w nich empatii i szacunku do otaczającego nas środowiska. Duże znaczenie w nauce ma także propagowanie określonych postaw i zachowań.
Edukacja ekologiczna – w jaki sposób nauczać?
Jak wiadomo, bardzo istotny jest również sposób przekazywania wiedzy. Szkoły i różne, inne placówki edukacyjne powinny zwracać szczególną uwagę nie tylko na teorię, ale i praktykę, zwłaszcza w młodszych klasach. Dzieci uczą się poprzez zabawę, doświadczanie oraz poznawanie. Praktyczne lekcje przeprowadzane z wykorzystaniem różnych pomocy dydaktycznych sprawiają, że uczniowie dużo chętniej i łatwiej chłoną wiedzę.
Nowoczesne pracownie przyrodnicze powinny zostać wyposażone w wysokiej jakości pomoce dydaktyczne, które świetnie sprawdzą się podczas przeprowadzania lekcji przyrody czy biologii w terenie oraz w klasie. Należą do nich, m.in. zestawy doświadczalne, przyrządy pomiarowe, modele, okazy naturalne, przybory do pobierania próbek i wiele innych. Materiały te sprawiają, że zajęcia stają się ciekawsze i pozwalają rozwijać w uczniach różne zainteresowania.
Edukacja ekologiczna jest ważną formą kształcenia, która pozwala uczniom poznawać zjawiska zachodzące w przyrodzie i badać ich wpływ na różne organizmy żyjące, w tym, m.in. na człowieka. Celem edukacji ekologicznej jest wykształcenie w dzieciach pewnych postaw, pozwalających im zauważać negatywny wpływ wielu czynników zewnętrznych na środowisko, a także nauczenie ich, w jaki sposób zapobiec dalszej degradacji przyrody. W procesie nauczania idealnie sprawdzają się nowoczesne pomoce dydaktyczne, dzięki którym uczniowie są w stanie przyswajać wiedzę dużo efektywniej.