DZIEŃ ZIEMI 2025 – Pomysły na lekcje!

Dzień Ziemi to doskonała okazja, aby zainspirować uczniów do działania na rzecz naszej planety. Przygotowaliśmy dla Was zestaw inspirujących pomysłów na zajęcia, które możecie przeprowadzić na różnych przedmiotach. Każda propozycja to nie tylko wartościowa lekcja, ale także okazja do wykorzystania praktycznych narzędzi i materiałów edukacyjnych, aby poruszyć ważne tematy związane z ekologią, ochroną środowiska i zrównoważonym rozwojem.
• Obserwacja owadów – zaproście uczniów do świata największej grupy mieszkańców Ziemi i jej ekosystemów! Można je badać wszędzie - w terenie oddalonym od szkoły lub w szkolnym ogrodzie. Uczniowie mogą obserwować i studiować owady przy użyciu zestawów do poławiania owadów i lup do obserwacji. Świetny sposób nauki o różnorodności biologicznej.
• Jak działają ekosystemy? – jakie są zależności między organizmami będzie ciekawiej omówić wykorzystując plansze edukacyjne i gry na Mobilesson.pl. Uczniowie uświadomią sobie, jak ważna jest równowaga w przyrodzie i dlaczego powinniśmy ją chronić.
• Eksperymenty z glebą i wodą – chcecie pokazać, jak różne czynniki wpływają na rozwój roślin? Skorzystajcie ze edukacyjnych zestawów badawczych. Uczniowie staną się badaczami i przeprowadzą doświadczenia dotyczące jakości gleby i wody. Wyciągną też z tego wnioski!
• Badanie środowiska w terenie – wybierzcie się z uczniami na terenową lekcję biologii! Dzięki zestawom ekobadacza uczniowie mogą samodzielnie zbadać jakość gleby, powietrza i wody w swojej okolicy. Możecie zakończyć zajęcia wspólną akcją sprzątania świata, aby pokazać uczniom realny wpływ ich działań na środowisko.
• Badanie jakości wody –przeprowadźcie z uczniami analizę składu chemicznego wody, korzystając z zestawów do eksperymentów. To doskonała okazja, by omówić, jakie substancje mogą się w niej znajdować i jak wpływają na zdrowie ludzi oraz ekosystemy.
• Jakość powietrza – co w nim naprawdę jest? – zachęćcie uczniów do przeanalizowania obecności pyłów i gazów w atmosferze. To świetny wstęp do rozmowy o smogu i jego skutkach dla naszego zdrowia.
• Czym jest plastik? – możecie pokazać uczniom, jak powstają tworzywa sztuczne i dlaczego ich nadmiar jest problemem. Wykorzystajcie modele atomów różnych polimerów, by lepiej zobrazować ich budowę.
• Co to jest biodegradowalność? – przeprowadźcie doświadczenie, w którym uczniowie sprawdzą, jak długo rozkładają się różne substancje i materiały i z czego wynikają różnice. To także dobry wstęp do dyskusji o ekologicznych alternatywach dla trudno biodegradowalnych produktów.
• Odnawialne źródła energii (OZE) w praktyce – wprowadźcie uczniów w świat zielonej energii, korzystając z paneli fotowoltaicznych, turbin wiatrowych i ogniw wodorowych. Można - patrząc na działające modele - omówić, na jakiej zasadzie działają i dlaczego są przyszłością energetyki.
• Eksperymenty z energią – wykorzystajcie specjalne zestawy edukacyjne, aby pokazać uczniom, jak światło słoneczne zamienia się w energię elektryczną.
• Interaktywna gra o energii – możecie zaproponować uczniom udział w grze wielkoformatowej o OZE, która w angażujący sposób pokaże im, jak ograniczać emisję CO₂.
• Budowa modeli OZE – dajcie uczniom możliwość stworzenia własnych mini elektrowni wiatrowych lub słonecznych. To świetna forma nauki przez działanie!
• Czy gleba zawsze wygląda tak samo? Czas na zajęcia terenowe! Uczniowie mogą pobrać próbki gleby w różnych miejscach podczas spaceru i porównać ich skład za pomocą zestawów badawczych. To świetny wstęp do rozmowy o tym, jak działalność człowieka wpływa na jakość gleby.
• Czy dobrze segregujemy odpady? Wykorzystując gry edukacyjne i zestawy magnetyczne, uczniowie mogą nauczyć się, jak poprawnie segregować odpady (śmieci) i dlaczego recykling ma ogromne znaczenie dla środowiska.
• Pogoda czy klimat? Wspólnie możecie analizować warunki atmosferyczne, prowadząc obserwacje za pomocą stacji meteorologicznych. To doskonały sposób, by wytłumaczyć uczniom różnice między pogodą a klimatem oraz porozmawiać o zmianach klimatycznych.
• Czy da się oczyścić wodę? Możecie przeprowadzić doświadczenie z filtracją wody, używając kolb miarowych, lejków i zestawów filtracyjnych. To doskonała okazja, aby porozmawiać o zdolnościach filtracyjnych gleby, ale także problemie dostępu do czystej wody na świecie.
Dzień Ziemi to doskonała okazja, by wprowadzić najmłodszych uczniów w świat przyrody, nauki i ekologii poprzez eksperymenty, obserwacje i kreatywną zabawę. Jakie zajęcia możecie zorganizować? Oto kilka pomysłów, które sprawią, że maluchy pokochają naukę o środowisku!
• Magia wody i lodu – eksperymenty dla małych naukowców. Dzieci uwielbiają zabawę, a dzięki zestawowi „Eksperymenty z lodem i wodą” mogą odkryć fascynujące właściwości wody, a także znaczenie wody dla naszej planety! Doświadczenia i zadanie kreatywne rozwijają logiczne myślenie i ciekawość świata.
• W poszukiwaniu przyrody – mali odkrywcy w terenie. Wiosna to idealny czas na wyprawę w teren! Dzięki zestawowi „BOX ODKRYWCY: Owady i Pajęczaki” dzieci mogą stać się małymi badaczami i nauczyć się obserwować świat owadów. W zestawie znajdą lupy, pojemniki do obserwacji, pęsety i inne narzędzia, a wszystko to zapakowane w wygodny plecak. Możecie zorganizować spacer badawczy połączony z dyskusją – dlaczego owady są tak ważne dla naszej planety?
• Zielona klasa – mali ogrodnicy na start! Czy dzieci mogą samodzielnie uprawiać rośliny? Oczywiście! Za pomocą zestawu ,,Mały ogrodnik” nauczą się odpowiedzialności za stan natury, a przy okazji zobaczą, jak małe zmiany w środowisku wpływają na rozwój roślin.
• Wielkoformatowe gry edukacyjne – zabawa, która uczy! To świetny sposób na zainteresowanie dzieci ekologią. Nasze wielkoformatowe gry edukacyjne sprawią, że maluchy