Jak trenować pamięć?
Trenowanie pamięci jest niezwykle ważną czynnością, nie tylko w starszym wieku, ale również i w młodszym. Zarówno przedszkolaki, jak i uczniowie klas szkoły podstawowej powinni ćwiczyć pamięć oraz koncentrację. Dzięki temu w dużo łatwiejszy sposób będą mogli zapamiętywać informacje, a nauka nie będzie dla nich aż tak dużą trudnością. W jaki sposób trenować pamięć? Czy warto wykorzystywać do tego jakieś techniki? Zachęcamy serdecznie do przeczytania artykułu.
Pamięć - co to jest?
Pamięć jest jednym z podstawowych mechanizmów wykorzystywanych do przechowywania doświadczenia. Dzięki niej można nauczyć się nowych rzeczy, ale także przypomnieć sobie wydarzenia z przeszłości. Pozytywna stymulacja mózgu jest ważna na każdym etapie rozwoju człowieka. Jeśli mózg nie jest poddawany stałym ćwiczeniom, może z biegiem czasu odmawiać posłuszeństwa. Systematyczny trening pozwala utrzymać go w znakomitej kondycji.
Trenowanie pamięci u dzieci
Małe dzieci mają bardzo dobrze rozwiniętą tak zwaną pamięć mimowolną, czyli potrafią, np. zapamiętać długi fragment wiersza, nie rozumiejąc do końca nawet jego treści. Mniej więcej w okresie wczesnoszkolnym zaczyna dominować u nich natomiast pamięć dowolna. Intensywnie rozwija się myślenie logiczne, wzrastają kompetencje poznawcze oraz gotowość do świadomego stosowania różnych mnemotechnik, czyli takich sposobów, które ułatwiają naukę, a także zapamiętywanie informacji.
Mnemotechniki - ćwiczenie pamięci
Mnemotechnikami nazywa się metody, ułatwiające zapamiętywanie poprzez wykorzystanie zmysłów wzroku, słuchu, dotyku, węchu, smaku. Dzięki nim dzieci dużo szybciej uczą się i rozwijają swoje umiejętności poznawcze. W mnemotechnikach wykorzystuje się przede wszystkim różne rymowanki, obrazy szyfrowe, żarty, a także gry memory.
Uczniowie z powodzeniem mogą ćwiczyć pamięć również na zajęciach w szkole, np. na lekcjach przyrody. Wystarczy do tego użyć sprawdzonych pomocy dydaktycznych, np. edukacyjnej gry memory, która zawiera 54 karty, przedstawiające różne gatunki motyli. Na każdej z kart znajduje się polska oraz łacińska nazwa motyla. Zasady gry są podobne, jak w przypadku innych tego typu zabaw memory. Oprócz ćwiczenia pamięci, uczniowie mogą edukować się, czyli zapoznać się z nazwami i wyglądem motyli.
Mapy mentalne
Polecaną metodą mnemotechniki jest również wykonanie tak zwanej mapy mentalnej. Na środku kartki należy napisać główne hasło, a następnie dołączać do niego w formie rozgałęzień, hasła poboczne, szczegółowe, które związane są z danym zagadnieniem. Dzięki tej mnemotechnice uczniowie mogą przyswoić w niedługim czasie dużą ilość informacji. W ten sposób również łatwiej zapamiętują trudniejsze tematy.
Ćwiczenie pamięci jest bardzo ważną czynnością, jaką powinny regularnie wykonywać również dzieci. Na początku edukacji szkolnej bardzo szybko i intensywnie rozwija się tak zwana pamięć dowolna, dzięki której uczniowie są w stanie trenować myślenie logiczne oraz nabywać kompetencje poznawcze. Warto wykorzystywać podczas zajęć mnemotechniki, w tym, np. użyć sprawdzonych pomocy dydaktycznych, które ułatwiają zapamiętywanie i ćwiczą pamięć, a także zachęcić uczniów do tworzenia tak zwanej mapy mentalnej.