Robotyka - co to takiego? Czym się zajmuje?
Automatyzacja przemysłu, odkrywanie głębin oceanów i przestrzeni kosmicznej – wszystkie te osiągnięcia, jeszcze do niedawna były poza zasięgiem ludzkości. Człowiek od zarania dziejów starał się wytwarzać narzędzia usprawniające realizację codziennych zadań i przyśpieszające przeprowadzanie procesów przemysłowych. Kiedyś takim narzędziem był kamień łupany, który później został zastąpiony przez młotek. Z biegiem wieków odkryliśmy inne akcesoria, których wykorzystanie przyśpieszało szeroko pojęty rozwój ludzkości. Narzędziem najnowszej generacji jest właśnie robot, a jego powstanie nie byłoby możliwe, bez rozwoju robotyki.
Robotyka – nauka przyszłości
Czym właściwie jest robotyka? Nazwa ta jeszcze do niedawna kojarzyła się przede wszystkim z filmami science-fiction i faktycznie, ma z tym gatunkiem filmowym wiele wspólnego. Okazuje się, że dzieła fantastyki naukowej i literackiej w swojej fabule przewidziały wiele przyszłych osiągnięć ludzkości w zakresie robotyzacji. Dobrym przykładem jest tutaj bohater Gwiezdnych Wojen – złoty robot C3PO, który swoją posturą i „zachowaniem” bardzo przypomina robota o imieniu Tespian wyprodukowanego przez brytyjską firmę Engineered Arts. No właśnie, „zachowaniem”, bo na obecnym etapie rozwoju tej przyszłościowej dziedziny nauki, nie możemy jeszcze mówić o świadomym podejmowaniu określonych działań przez robota. Są to gesty i ruchy, do których wykonywania dany robot został zaprogramowany. Tak więc czym konkretnie jest robotyka? Dziedziną nauki, której celem jest tworzenie robotów i kierowanie ich ruchem przy pomocy programowania.
Czy robotyka jest nauką przyszłości? Zdecydowanie tak! Robotyka jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin nauki i techniki. Jak już wspomnieliśmy, człowiek od epoki kamienia łupanego starał się wytwarzać narzędzia, które umożliwią mu szybsze wykonywanie zadań. Robot jest właśnie takim narzędziem w rękach człowieka, zaprogramowanym i zaprojektowanym przez robotyka i programistę.
Manipulatory – zastosowanie robotów w przemyśle
Manipulator to inaczej ramię cybernetyczne realizujące funkcje ludzkiej kończyny górnej. Tego rodzaju roboty zastępują człowieka przy realizacji niektórych funkcji manipulacyjnych. Znajdziemy je na przykład przy linii produkcyjnej w fabrykach i zakładach produkcyjnych, gdzie wykonują określoną sekwencję czynności – takich jak dokręcanie śrubek czy wytłaczanie elementów stalowych. Zdaniem naukowców, manipulacyjne roboty przemysłowe będą odgrywały coraz większą rolę w przemyśle. Już dziś produkcja samochodów czy produktów spożywczych na taką skalę jak ma to miejsce obecnie, nie byłaby możliwa bez robotów przemysłowych.
Roboty w środowiskach nieprzyjaznych człowiekowi
Roboty wykorzystywane są również do pracy w głębinach morskich, przestrzeni kosmicznej oraz innych środowiskach, w których panują warunki niebezpieczne dla życia człowieka. To właśnie dzięki robotom a konkretniej dzięki rozwojowi robotyki możemy poznać miejsca, do których wcześniej nie mieliśmy dostępu.
Robotyka w medycynie
Z robotyką spotkamy się także w medycynie – roboty zastępują asystentów medycznych oraz wykonują niektóre zabiegi chirurgiczne. Istnieją także roboty rehabilitacyjne, czyli maszyny ułatwiające życie codzienne i powrót do zdrowia osób cierpiących na chwilowe bądź stałe dysfunkcje ruchowe.
Czy warto studiować robotykę?
Zdecydowanie! Powyżej wymieniliśmy tylko kilka dziedzin, w których roboty stopniowo zaczynają zastępować czynnik ludzki. Rozwój naszej cywilizacji jest trwale połączony z automatyzacją i robotyzacją a zapotrzebowanie na innowacyjne rozwiązania technologiczne i programistyczne w zakresie robotyki, będzie tylko rosło. Jeżeli matematyka lub programowanie jest Twoim przysłowiowym konikiem, to zdecydowanie powinieneś się zastanowić, czy nie podjąć studiów związanych z robotyką.