Technologia informacyjna i komunikacyjna w pracy nauczyciela

Trudno dziś wyobrazić sobie nauczanie w szkołach bez użycia nowoczesnych sprzętów. Dzięki rozwojowi technologii komputery znajdują się już praktycznie w każdej klasie, nie tylko w sali informatycznej. Co więcej, nauczyciele korzystają z interaktywnych tablic, innowacyjnych projektorów i innych, przydatnych urządzeń. Rozwój technologii przyczynia się zatem bezpośrednio do łatwiejszego przyswajania wiedzy, ale i pomaga nauczać. Co można powiedzieć jeszcze o technologii informacyjno-komunikacyjnej? Na jakie urządzenia warto się zdecydować w swojej szkole? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Technologia informacyjno-komunikacyjna - co to jest?

Technologia informacyjno-komunikacyjna, w skrócie nazywana TIK, to wszelkiego rodzaju sprzęt multimedialny i dydaktyczny, który może być wykorzystywany w szkołach, ale również placówkach edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Jego funkcją jest przekazywanie informacji dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii. W wielu szkołach TIK jest już rozpowszechniony od lat, choćby za sprawą popularyzacji programu Aktywna Tablica. Nauczyciele mają możliwość korzystania z między innymi tablic interaktywnych, robotów, multimedialnych pomocy naukowych. 

Użytkowanie sprzętu podlegającego technologii informacyjno-komunikacyjnej jest naprawdę świetnym rozwiązaniem, ponieważ wpływa bezpośrednio na zorganizowanie interesujących i angażujących zajęć. Pozwala też często dotrzeć z materiałem w dużo przystępniejszy sposób do dzieci, mających problemy z nauką lub też zmagających się, np. z zespołem Downa lub innymi schorzeniami.

TIK - jak wpływa na dzieci i nauczycieli?

System TIK ma sporo zalet. Przede wszystkim:

  • umożliwia i ułatwia proces uczenia się oraz korzystnie wpływa na osobisty rozwój ucznia,
  • stwarza szansę do przekształcenia uczniów/nauczycieli w społeczność uczącą się i zdolną do przyswajania nowej wiedzy,
  • uzupełnia wiedzę dzieci, pobudza ich wyobraźnię, determinuje do pracy,
  • ułatwia pracę nauczycieli.

Nowoczesne, szkolne pomoce dydaktyczne - co kupić?

Multimedialne pomoce dydaktyczne powinny obecnie znajdować się w każdej szkole. Poniżej prezentujemy wybrany sprzęt, jaki warto nabyć.

  • Mikroskop szkolny 400x-led bezprzewodowy - urządzenie to zlokalizowane było w szkolnych pracowniach, np. biologicznych już kilka dekad temu. Dziś można nabyć jego unowocześnioną wersję. Sprawdzi się na, m.in. zajęciach biologii i chemii. 
  • Stacja pogody dydaktyczna, drewniana - dzięki niej można prowadzić regularne obserwacje pogody oraz dokonywać analiz. Idealna na zajęcia z geografii.
  • Sprzęt do kodowania - nowoczesne urządzenia, które pozwolą na rozpoczęcie nauki kodowania już od najmłodszych lat. Poszczególne produkty można wykorzystywać na różnych etapach nauki.
  • Komplet 21 plansz: portrety pisarzy polskich - Wysokojakościowe plansze o charakterze dydaktycznym. Można je powiesić na ścianie w klasie lub na korytarzu.


Technologia informacyjno-komunikacyjna, czyli popularny system TIK to wszelkiego rodzaju sprzęt multimedialny i dydaktyczny wykorzystywany najczęściej w placówkach o charakterze edukacyjnym. Dzięki urządzeniom nauczyciele mogą w dużo przystępniejszy sposób przekazywać wiedzę i szybciej nauczać, co wpływa korzystnie na dzieci, które przyswajają informacje w dużo krótszym czasie. Mają również możliwość korzystania z nowoczesnych rozwiązań. Prowadząc własną szkołę, warto zdecydować się na zakup określonych urządzeń lub plansz.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

Zarejestruj nowe konto

Czy założyłeś już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło